Cięcie plazmą Bydgoszcz
Ciecie plazmowe
Na czym polega cięcie plazmą? By odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy wyjaśnić, czym jest plazma. Zwana czwartym stanem skupienia, plazma jest zjonizowaną materią o stanie skupienia, przypominającym gaz. Ze względu na obecność dużej liczby jonów o różnym ładunku i swobodnych elektronów, plazma przewodzi prąd elektryczny. Gdy natężenie przepływającego przez nią prądu osiągnie wysoką wartość, plazma emituje energię w postaci światła i ciepła.
W procesie cięcia plazmą przez jarzący się łuk elektryczny przepuszczany jest strumień sprężonego gazu (powszechnie używa się powietrza, ale także: argonu, azotu, wodoru, dwutlenku węgla czy mieszanek), co powoduje jonizację i skutkuje wytworzeniem strumienia plazmy. Silnie skoncentrowany plazmowy łuk elektryczny topi metal i wyrzuca go ze szczeliny cięcia.
Cięcie plazmą to technologia rozwijająca się od lat 50. ubiegłego stulecia. Obecnie jest to najpowszechniejsze cięcie termiczne stali wysokostopowych. Dzięki zastosowaniu źródeł plazmowych High Definition, uzyskano z pomocą wirujących gazów znaczne zwężenie łuku plazmowego. Skutkuje to zmniejszeniem ukosowania i większą dokładnością cięcia detali. Proces cięcia plazmą jest także o wiele szybszy niż cięcie tlenowo-gazowe – nawet 5-7 razy. Natomiast, w porównaniu z cięciem laserowym, cięcie plazmą umożliwia przecinanie materiałów znacznie grubszych.
Cięcia plazmowe mogą z powodzeniem służyć cięciu wszystkich materiałów przewodzących prąd, ale w praktyce najczęściej wykorzystuje się je do przecinania stali (nierdzewnej, czarnej) i aluminium – w postaci blach, siatek czy rur. Grubość metalu zależy od mocy źródła, ale waha się między 0,5 a 150 mm. Przecinarki plazmowe bywają również wykorzystane do żłobień.
DIAGNOSERW działa na rynku od 2006 roku, dzięki naszej specjalistycznej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu, możemy zaoferować Państwu profesjonalne usługi na najwyższym poziomie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy, w niej znajdziecie Państwo między innymi cięcie wodą czy wyważanie i osiowanie wirników. Zachęcamy również do kontaktu, nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania.